Jak leczyć bezdech senny?

snoring3Bezdech senny to przypadłość, która dotyka bardzo dużą grupę ludzi – część z nas nie zdaje sobie z tego w ogóle sprawy, zaś inni bagatelizują swój problem, uznając go za nieistotny. Leczenie bezdechu sennego jest jednak niezwykle ważne, ponieważ choroba prowadzi do niedotlenienia organizmu, a w konsekwencji nawet do śmierci w wyniku innych komplikacji. Jak leczyć bezdech senny?

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny charakteryzuje się wielokrotnie powtarzającymi się w ciągu nocy epizodami zahamowania przepływu powietrza przez układ oddechowy śpiącego człowieka. Najczęściej jest związany z chrapaniem, choć nie każda chrapiąca osoba musi cierpieć na bezdech senny – chrapanie może bowiem być wynikiem na przykład zapalenia zatok.
Bezdech senny jest groźny dla zdrowia, ponieważ prowadzi do stanu przewlekłego niedotlenienia. To z kolei odpowiada za uczucie osłabienia, trudności z koncentracją, bóle głowy, uczucie senności w ciągu dnia, nadmierną drażliwość, a nawet za problemy z potencją u panów. W dodatku nieleczony bezdech senny prowadzi do zwiększonych problemów z układem krążenia oraz z sercem. Kto zatem nie chce ryzykować utratą zdrowia, a nawet życia (między innymi ryzyko udaru, wylewu itp.), powinien zgłosić się do lekarza i rozpocząć walkę zarówno z bezdechem sennym, jak i po prostu z chrapaniem.

Bezdech senny – sposoby leczenia

Leczenie bezdechu sennego może polegać na zastosowaniu specjalnych sprzętów medycznych, jak też na zmianie swojego trybu życia. Przypadłość ta dotyka bowiem najczęściej osoby otyłe, zatem spadek wagi, zdrowsze odżywianie i uprawianie sportów może nawet całkiem zniwelować problem.
Jeśli chodzi o stosowane urządzenia, najpopularniejsza maszyna to CPAP, który wytwarza dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, wtłaczając do nich sprężone powietrze i tym samym utrzymując ich drożność w czasie snu. Pacjent śpi w specjalnej masce tlenowej, do której prowadzi rura tłocząca powietrze. Do takiego snu trzeba się oczywiście przyzwyczaić, ale jego jakość wyraźnie się poprawia, a bezdechy senne ustępują. Niestety, jest to raczej forma doraźnej pomocy, zamiast długofalowego leczenia – nie wolno spać bez maski, ponieważ objawy powracają. Kolejny, popularny przyrząd to także BiPAP, który umożliwia większy komfort, dostosowując się do rytmu oddychania pacjenta.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *