Co to jest bezdech senny?

snoring2Bezdech senny jest częstą przypadłością, towarzyszącą przewlekłemu chrapaniu. Bywa że osoby chore same nie zdają sobie sprawy z jego istnienia, ponieważ pojawia się w czasie snu i z niego wybudza. To dlatego osoby chrapiące tak często budzą się w nocy. Czym jest dokładnie bezdech senny i dlaczego trzeba go leczyć? Czym może skutkować ignorowanie tej przypadłości?

Bezdech senny a chrapanie

Bezdech senny nie tylko sam w sobie jest niebezpieczny, ale również może doprowadzić do innych, groźnych powikłań. Wiąże się z chrapaniem, a ono z kolei związane jest ze zwiotczeniem mięśni w czasie snu. Gardło nie jest bowiem wzmocnione żadnymi dodatkowymi kośćmi lub chrząstkami – a zatem, gdy mięśnie wiotczeją, usta się otwierają, język opada ku tyłowi, a gardło się zwęża. Chrapanie powstaje na skutek drgań owych zwiotczałych mięśni w zwężonym gardle, powstających podczas oddychania.
Warto jednak wiedzieć, że jeśli zostanie ono zbyt mocno przymknięte, oddychanie staje się niemożliwe. Przepływ powietrza zostaje zablokowany i przez chwilę człowiek nie oddycha. Z takiego bezdechu sennego wychodzimy, gdy na skutek odcięcia powietrza następuje pobudka. Bezdech dla innych domowników jest bardzo łatwy w rozpoznaniu, jeśli sami nie śpią – po okresie chrapania następuje chwila ciszy, a potem nagłe, głośne chrapnięcie, będące skutkiem gwałtownego zaczerpnięcia powietrza. Niestety, sama śpiąca osoba może nic nie wiedzieć o swojej przypadłości – nocnych, licznych pobudek najczęściej rano nie pamięta.

Bezdech senny – zagrożenia i leczenie

Nieleczony bezdech senny może doprowadzić do niedotlenienia organizmu – to właśnie dlatego rano osoba chrapiąca budzi się niewyspana i osłabiona. Nie może być jednak inaczej, skoro kilka razy w ciągu nocy do jej organizmu nie dotarła odpowiednia ilość tlenu. U osób z bezdechem o wiele częściej spotyka się choroby układu krążenia oraz choroby serca. Wzrasta zatem ryzyko udaru mózgu, czy zawału serca, a nawet wystąpienia cukrzycy typu 2.
W jaki sposób bezdech senny jest leczony? Niestety, nie istnieje jedna, skuteczna metoda pozbycia się go. Bezwzględnie należy zacząć prowadzić aktywniejszy tryb życia, zrzucić nadwagę i pozbyć się schorzeń, które mogły go wywołać – na przykład wyprostować przegrodę nosową, wyleczyć zapalenie zatok, wyciąć przerośniętego migdałka i tak dalej. W ciężkiej postaci choroby stosuje się w nocy protezę powietrzną, która odpowiada za zdrowy, bezpieczny sen i dba o dotlenienie organizmu.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *